Motivace - Obecné - Tipy - Žebříček

Top jazyky pro rok 2025

Brzo začne rok 2025 a spousta z vás možná přemýšlí, který jazyk se učit. Který jazyk bude ten nejlepší a nejvíce trendy? Jelikož se nacházíme v Evropě a máme zde spoustu států s různými jazyky, máme taky zákonitě rozdílné potřeby. Například v Asii se nebudou tolik učit německy jako v Evropě. Proto jsem se rozhodl rozdělit trendy jazyky pro rok 2025 na Evropu a Svět.

Jazyky pro Evropu

Řekl bych, že většina jazyků nepřekvapí, trendy jsou poměrně jasné. Dávám sem jazyky, které podle mě využijí především obyvatelé Evropy. Přejdeme tedy rovnou k prvnímu místu a to nemůže být nic jiné než angličtina.

1. Angličtina

Angličtina stále zůstává na první příčce. Je to jazyk, který se v Evropě nejvíce studuje a bude studovat ještě nějakou dobu. Anglicky mluví zhruba 1,38 miliardy lidí. Není tedy divu, že je zájem o tento jazyk. Stal se z něj světový jazyk. Všechny zahraniční firmy mají jako standardní jazyk angličtinu. Pokud ještě neumíte anglicky, je nejvyšší čas to napravit.

2. Španělština

Tento jazyk má celosvětově asi 500 milionů mluvčích a neustále rostoucí tendenci. V USA je druhým nejrozšířenějším jazykem a i v Evropě se umisťuje na předních příčkách co do počtu lidí, kteří se rozhodli tento jazyk učit. Není tedy moc překvapivé, že se zde španělština objevila jako jazyk, který by stál zato se naučit v roce 2025. Tento románský jazyk, je i poměrně jednoduchý na naučení a proto se stává populární volbou na učení. Po zvládnutí se vám odemkne 21 států, kde je tento jazyk úředním. Nehledě na to, že na internetu je tuna obsahu. Ať už se pro španělštinu rozhodnete, protože vám dobře zní nebo vám imponuje 500 milionů mluvčích, rozhodně ji budete mít kde využít.

3. Němčina

Němčina je taková stálice v Evropě. Má velký ekonomický potenciál, obří základnu mluvčích, konkrétně kolem 150 miliónů a v Evropských organizacích je i úředním jazykem. Pro nás je velký plus, že dva naši sousedé jsou německy mluvící země a proto máme i parádní šanci procvičovat jazyk s rodilými mluvčími. Pokud vás zajímá i historie, určitě se vám němčina bude hodit, protože to byl hlavní jazyk v Evropě a většina dobových zdrojů je německy. S němčinou se opět neztratíte a může vám jedině pomoci.

4. Francouzština

Jazyk lásky je proslulý a buď vám zní krásně a libozvučně nebo je vám z toho do smíchu. Pokud je to druhá možnost, pravděpodobně to nebude jazyk pro vás, ale pokud se nacházíte v první kategorii lidí, určitě to stojí za prozkoumání. Tento jazyk ovládá kolem 320 miliónů mluvčích celosvětově. Stejně jako němčina je úředním jazykem v EU a kromě toho tento jazyk můžete využít například i v CERN ve Švýcarsku, kde je společně s angličtinou využívána. Pokud se tedy chcete vydat na vědeckou dráhu a pracovat v CERNu můžete zde zužitkovat francouzštinu. Mnoho lidí ocení i velké množství francouzské světoznámé literatury a i to může být jeden z důvodů proč se tento krásný jazyk naučit.

5. Severské jazyky

Tyto jazyky jsem možná trošku neprávem hodil do jedné škatulky, nevěděl jsem který napsat dřív, tak jsem je dal všechny. Každopádně je o ně zájem. Ať už je to norština, dánština nebo snad švédština, jsou to jazyky, kterými se tak trochu můžete chlubit. Na rozdíl od „běžných“ jazyků nemají tolik mluvčích, ale právě díky tomu získáte výraznou výhodu oproti ostatním. Všechny severské země jsou krásné, příjemné na život a poskytují dost pracovních příležitostí, pro každého. Poslední dobou si tyto jazyky získávají na oblibě a pokud se pro některý z nich rozhodnete určitě neprohloupíte.

Svět

Zde uvedu jazyky, které budou podle mě trendy ve světe v roce 2025. Ať už podle geopolitických nebo jiných změn. Pojďme se tedy na ně podívat.

1. Čínština

Čínština vyhrává na všech frontách. Počet mluvčích je zhruba 1,2 miliardy. Coby jedna z předních světových ekonomik je umění ovládat tento jazyk velmi cenná. Každá firma bude raději jednat ve svém rodném jazyce. Spoustu lidí láká exotika tohoto jazyka, jeho písmo – které má prý okolo 50 000 znaků. Naštěstí se je nemusíte učit všechny. Udává se, že vám stačí asi kolem 2000 až 3000 tisíc k tomu, aby jste si byli schopni přečíst noviny a mít běžnou konverzací.

2. Arabština

Ať chcete nebo ne arabština je na vzestupu. Nemůžete arabským zemím upřít ekonomickou sílu. Stejně jak čínština je to velmi exotický jazyk, který právě tímto může lákat spoustu lidí. Nemluvím ani o písmu. Spousta lidí tedy volí tento jazyk ať už pro pracovní příležitosti nebo čistě ze zvědavosti a exotiky. Přidali byste se tak k více než 380 miliónům mluvčích.

3. Španělština

Španělština se zde vyskytuje dvakrát. Ve světě je ještě populárnější než v Evropě. V USA se na spoustě míst na jihu domluvíte více španělsky než anglicky a téměř celá Jížní Amerika používá španělštinu. Počet mluvčích neustále roste, ať už je to kvůli výslovnosti, hudbě nebo jiným trendům, patří tento jazyk na přední příčky.

4. Francouzština

Stejně jak předchozí jazyky. Na síle mu přidává historie a značný celosvětový vliv. Spousta částí Kanady a Afriky mluví francouzsky a proto je i nadále světový jazyk, který se učí více a více lidí a v každém koutě světa se najde někdo kdo umí francouzsky. Rozhodně ji využijete.

5. Korejština

Tento asijský jazyk rozhodně roste a patří na seznamu. Ať už je to kvůli světoznámému seriálu Squid Game – Hra na oliheň, K-popu nebo opět kvůli svému rozdílnému systému znaků, rozhodně tímto jazykem nikdo neprohloupí. Znaky patří mezi jedny z nejjednodušších na naučení z asijských jazyků. Přidejte k tomu na zhruba 80 miliónů mluvčích a máte perfektní příležitost najít pracovní možnosti na trhu. Ať už u nás nebo kdekoliv po světě, protože technologický a ekonomický vliv Korei je stále na vzestupu.

6. Portugalština

Tento docela opomíjený jazyk v Evropě je poměrně žádaný ve světě. S zhruba 250 milióny mluvčích je určitě na předních příčkách. Kromě Portugalska se s tímto jazykem můžete setkat i v Brazílii a pár zemí třeba v Africe. Kdysi historicky významný stát rozšířil svůj jazyk po celém světě, a dnes imponuje mnoha lidem i svou zvučností, která připomíná španělštinu.

7. Znaková řeč

Možná pro někoho překvapení, ale i znaková řeč je jazyk. Stále více a více lidí po světě uznává převážně ASL (American Sign Language) jako vhodnou volbu na naučení. Nejen, že s tím můžete získat i práci jako překladatel pro neslyšící a podpořit tak inkluzi, ale také to může být super výzva a trénink pro mozek a ruce.

Závěrem

Ať už se nějaký jazyk učíte nebo se rozhodnete pro kterýkoliv z výše zmíněných nebo i k, rozhodně nemůžete udělat chybu. Učení se jazyku, je skvělý trénink pro mozek a koníček, který vám může otevřít dveře do cizích zemí, k různým pracovním příležitostem a spoustě nových známostí a kamarádů po celém světě. Vaše motivace může být různá a žádná není horší nebo lepší. Teď je super příležitost začít, na nic nečekejte a ponořte se do světa jazyků.

Tak který jazyk se budete učit?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *