Mluvení cizím jazykem je jedna z nejpodstatnějších dovedností, které se snažíme v naší komunitě dosáhnout. Samozřejmě je i spousta lidí co neřeší mluvení a raději budou jen konzumovat média, jako například sledovat seriály nebo číst knihy. Je to naprosto pochopitelné a pokud se například učíte japonsky a žijete na druhé straně světa, nedostanete se tak často, pokud vůbec k rodilým mluvčím. Místo toho se raději kouknete na nějaké anime a naprosto Vám to může stačit.
Na druhou stranu, většina stále chce umět jazyk, aby se dorozuměla s místními. Bezpochyby, mluvení je ta nejtěžší oblast a je tedy potřeba se jí pořádně věnovat. Není to bohužel tak, že se naučíme gramatiku a slovíčka a jakmile přijedeme do zahraničí, tak budeme hned perfektně komunikovat. Vše můžete umět, ale pokud nebude trénovat i to mluvení, tak brzo zjistíte, jak to vše drhne.
Pojďme se tedy podívat na 5 tipů jak se rozmluvit a trénovat tuto významnou součást všech jazyků.
1. Učitel
Osobně bych řekl, že je to nejjednodušší, ale nejdražší možnost. Prostě si sežeňte učitele. Někdy to může být oříšek, najít takového, který Vám vyhovuje. Tady bych učitele zařadil do dvou hromádek. Jedna část jsou takový, kteří Vás budou učit jazyk jako celek a budou s Vámi procházet gramatiku a vše spojené. Druhá část jsou pak online lektoři, kteří s Vámi spíše budou mluvit a gramatika jde na vedlejší kolej. Tito lektoři navíc nemívají certifikáty, vzdělání (mám na mysli, že nestudovali jazyk na univerzitě, ale jsou třeba „pouze“ rodilým mluvčím) a jsou tedy jen nějakým doučováním.
Máte tedy dvě možnosti. Vzít prvního učitele, který je často dražší, ale má zkušenosti a vzdělání jak učit. Druhá možnost s lektorem, který je levnější a jak jsem psal nemá vzdělání. Na druhou stranu, pokud máte určitou úroveň jazyka a potřebujete jen mluvit a mluvit, řekl bych, že takový lektor je perfektní volba.
2. Čtení
Čtením můžeme tzv. „útočit“ na dvě fronty zároveň. Jedná se primárně o input, tedy o příjem informací. Tím, že čtete si rozšiřujete slovní zásobu a získáváte cit pro jazyk. Můžete to, ale rozšířit i o output, tedy to, že informace jdou od vás ven. Tím se myslí třeba mluvení či psaní. Zde řešíme jak se rozmluvit, tak tedy, když si příště budete číst, zkuste to nahlas. Zjistíte, kolik slovíček Vám nejde moc vyslovit a jak často se zasekáváte ve větě. Když si čtete v hlavě, vše jde krásně plynule a i ta výslovnost v hlavě bývá daleko lepší…
3. Jazykové skupiny
Tento tip je spíše pro lidi z větších měst a řekl bych, introverti budou mít trochu problém.
Různě na Facebooku si můžete dohledat skupiny zaměřené na Vás jazyk. Často se pravidelně někdo schází po kavárnách a diskutují spolu nad různými tématy. Skupinově si tak pomáháte a postupně se budete zlepšovat. Mimo skupin, se určitě bude dát najít jedinec, který se třeba přestěhoval za prací do Vašeho města a rád by se něco naučil z jazyka a výměnou za to Vás naučí něco ze svého. To se, ale trochu už dotýkáme dalšího bodu.
4. Jazyková výměna – tandem partner
Jak jsem zmínil, je možnost si domluvit i individuální jazykovou výměnu. Můžete najít na Facebooku právě někoho, kdo s Vámi bude mluvit třeba 30 minut španělsky a pak Vy s ním 30 minut česky. Ideální stav, oba se učíte, prostě krása.
Bohužel je to docela obtížné takto někoho najít a pokud už někoho najdete tak, aby vám to nějakou dobu vydrželo. Většinou to často „vyšumí“ a ztratíte kontakt. Najdete mimo Facebooku také různé aplikace jako například nejznámější Tandem a HelloTalk. Bohužel, setkal jsem se často s komentáři, že právě ženy zde mají docela těžké najít někoho, koho zajímá jazyk a neberou aplikaci jako seznamku.
Tandem partnera můžete také najít třeba na Redditu – r/language_exchange. Zde se píšou příspěvky jen právě pro nalezení takového parťáka na učení a už je pak na vás, domluvit se na podmínkách setkávání. Může to být skype hovor, psaní přes WhatsApp nebo jiné.
Zde bych jen chtěl upozornit, že žijeme v takové době v jaké žijeme a dávejte si pozor na různé podvodníky. Člověk dnes nikdy neví…
5. Samomluva
No a další tip stvořený pro introverty, aby jsme to měli vyváženě je samomluva. Když jste ve sprše tak si povídejte nahlas co jste dnes třeba dělali nebo budete dělat. Přesazujete teď rostliny? Popisujte co děláte nahlas. Vytvořte si část konverzace, pokládejte si otázky a odpovídejte na ně. Doporučil bych to dělat někde o samotě doma…
Pro zpestření a zahnání nudy je dobré různé způsoby střídat nebo jich používat více. Nikdy není jeden zaručený způsob a stále to končí u pravidelného snažení a opakování stále dokola. Máte nějaké jiné tipy o které byste se chtěli podělit?