Učení jazyku může být ze začátku velmi strašidelné. Rozhodnete se učit a zjistíte, že nevíte vlastně kde začít. První co spoustu lidí napadne, je přihlásit se na nějaký kurz. To je sice reálná možnost, ale já se budu teď soustředit spíše na to, pokud se chcete naučit jazyk a použít co nejméně peněz.
Prvně, můžete mít různé očekávání od výsledku. To si musíte stanovit proč se jazyk učíte. Chcete si umět přečíst cizojazyčnou literaturu? Pak je pro Vás schopnost mluvit zbytečná. Je Vám jakýkoliv text ukradený a chcete se dorozumět v restauracích a v dennodenních situacích? Pak je pro Vás asi zbytečné, číst si v daném jazyce. Logické až to pěkné není že?
Pokud, ale chcete umět jazyk komplexně a konzumovat vše tak se musíte zaměřit na několik pilířů na kterém vše stojí.
Poslech
Poslech jako vše je potřeba trénovat. Musíte si zvyknout na intonaci. Můžete umět slovíčka, ale jakmile je uslyšíte od rodilého mluvčího použít ve větě, kdy je řekne normální rychlostí a k tomu třeba přihodí nějaký ten akcent, tak Vás to může dost rozhodit.
Zvláště na začátku se Vám může zdát, že celá věta je jedno slovo. Nebudete rozeznávat jednotlivé části a budete si připadat ztraceni. Proto je důležité trénovat tuto část. Při rozhovoru na ulici, v obchodě nebo kdekoliv jinde bude kolem Vás spousta ruchu, proto jsou vhodné i nahrávky s tímto okolním šumem. Realita nebude ideální jako nahrávka u učebnice.
Umět dobře poslouchat a rozeznávat slova apod. se hodí, protože v životě Vám nebudou před očima běhat titulky 😉
Mluvení
Za mě možná jedna z nejtěžších částí. Je to docela zajímavé občas pozorovat, že ovládáte gramatiku, znáte slovíčka, máte tak všechny předpoklady se vyjádřit a přesto, když dojde na věc, vyleze z Vás nějaký nesmysl, nebo ne úplně srozumitelná věta. Věřím, že to zažil každý, kdo umí třeba anglicky. Konverzujete s někým, nedokážete pořádně naformulovat svoji myšlenku. Hovor skončí a Vás pak cestou napadnou tak krásné, složité věty s perfektní gramatickou strukturou, až Vás to překvapí a říkáte si, kde tohle vše bylo 10 minut zpátky?
Trénink mluvení je právě o tom, naučíte se mluvit v cizím jazyce a převádět všechny své vědomosti do užitku. Pokud nemluvíte nikdy se nezlepšíte. Proto mluvte i s chybami.
Kde a jak mluvit o tom se budu věnovat v nějakém z dalších článků tak sledujte nadále blog!
Psaní
I toto je jedna část, která je potřeba trénovat. Zde si dokáže rozvinout dobře slovní zásobu. Máte čas na to, promyslet si všechny pády, skloňování a podobné gramatické jevy. Tím jak budete chtít psát o všem možném, budou Vás napadat různá slovíčka, která třeba neznáte a budete si je tedy muset vyhledat, čímž si obohatíte slovník.
Velmi nápomocné je to i v použití slov v kontextu. Super, že se naučíte slovo, ale většinou pro něj bývají ve slovníku dva, tři a více ekvivalentů. Které použít? Právě tu přichází kontext. Na základě Vaší věty musíte vybrat vhodné slovo, protože není synonymum jako synonymum.
O tom jak trénovat psaní napíšu taky zvlášť článek! Nemusíte se tady bát, když nevíte jak začít!
Čtení
Čtení je zase výborný způsob doplnění si slovní zásoby. Je zásadní si vybrat takový text, aby Vám vyhovoval. Co tím myslím?
Dejme tomu, že se učíte jazyk a jste na úrovni A2, koupíte si knihu s tím, že si něco přeložíte a naučíte se toho spoustu. Takto, ale budete překládat 80 nebo 90 % knihy. Čtení bude pomalé, nebude Vás bavit a skoro nic se nenaučíte. Na druhou stranu pokud jste na úrovni C1 a koupíte si dětskou knihu, pravděpodobně budete chápat 99% slov a z toho zase nic mít nebudete.
Proto je potřeba najít zlatý bod. Knihu nebo text by jste měli být schopni číst poměrně lehce a dejme tomu nerozumět nějakým 20% slov. Takto budete těžit ze čtení nejvíc. Samozřejmě ostatní způsoby jsou možné a záleží pouze na Vaší odhodlanosti a psychice.
Nejen, že je četba dobrá pro slovní zásobu, ale pokud si budete číst nahlas, budete zároveň trénovat výslovnost a budete plynulejší při mluvení.
V neposlední řadě se naučíte také spoustu o kontextu. Možná vás překvapí použití některých slov, co by Vás nikdy nenapadlo.
Gramatika
Mluvit a psát bez znalosti gramatiky půjde jen těžce. Je to základní kámen všeho.
Slovní zásoba
Můžete umět gramatiku, ale bez slovní zásoby je Vám k ničemu.
Gramatika i slovní zásoba jdou ruku v ruce a je to potřeba prostě znát. Nemusíte umět všechny slovíčka, ale nějaký ten základ nejpoužívanějších slovíček je potřeba. Podle některých studií Vám stačí něco málo pod 2000 nejpoužívanějších slovíček v angličtině, abyste zvládli většinu textů, knih a podobně.
Tak co? Trénujete všechno?