Je možné, že se Vás někdo zeptá „proč se vlastně učíš další jazyk? Copak ti nestačí angličtina?“ nebo „V Česku se domluvím a nikam se nehodlám stěhovat!“ a další podobné…
Sám jsem se nad tím zamyslel, proč se po celém světě tolik lidí učí různé jazyky. Některé důvody Vás možná překvapí a možná se i díky nim rozhodnete vybrat nějaký ten jazyk a nebo oprášit staré základy a pokračovat tam kde jste kdysi skončili. Každý jeden bod sám o sobě stačí k tomu, aby jste si „obhájili“ proč se učíte cizí jazyk. Ať už sami před sebou nebo před okolím!
Zdravotní důvody
Začnu hned zostra. Některé studie dokázaly, že při učení cizího jazyka dochází k růstu neuronů v mozku a tím se může oddálit nástup Alzheimerovy nemoci nebo demence. Pokud tedy ovládáte alespoň dva jazyky oddálíte si nástup těchto onemocnění až o 4 roky a tuto dobu můžete ještě prodloužit přidáváním více jazyků.1,2 To bych řekl, že může být i jediný důvod proč se do něčeho takového pouštět. Naštěstí jich je daleko více, pojďme tedy na další!
Pracovní příležitosti
Co dodat, určitě si tím pomůžete na trhu práce. V Česku můžete bydlet někde u hranic a dojíždět každý den za prací.
Dalším bodem, který bych tu zařadil je sociální aspekt na pracovištích. Pokud by jste se ucházeli o práci v nějaké firmě v zahraničí, kde každý zvládá angličtinu a zaměstnavatel Vás ujišťuje že Vám stačí angličtina, tak realita může být přece jenom trošku jiná. Kolegové se s vámi budou bavit anglicky jenom v případě, že je potřeba něco udělat apod., ale víc ani ň. Mezi sebou se třeba budou bavit jinou, jim bližší řečí a Vás lehce vyčlení. Ano, práci zvládnete v angličtině, ale budete se cítit vyloučeni.
Cestování
Zvláště pokud se bavíce o Evropě. V dnešní době je extrémně jednoduché procestovat Evropu a na poměrně malém kontinentu je hodně států. Ne v každém státě je to s angličtinou jednoduché. Stále spousta lidí nemluví plynule anglicky a to platí i pro mladé. Navíc osobně mi přijde, že se jazykové znalosti i spíše zhoršují. Kolikrát se mi stalo v cizí zemi, že jsem viděl mladou osobu ať už za pokladnou nebo v restauraci a říkal si, že ok to bude v pohodě. No a nemohl jsem být dál od pravdy. V lepším případě mi bylo rozuměno. V horším ani to ne a docela mě to zaskočilo, že i v dnešní době ne každý ovládá angličtinu alespoň na základní úrovní.
Takže pokud umíte například německy tak jste schopni se dorozumět s až 100 miliony lidí co jí v Evropě ovládají. Nebo taková italština či francouzština Vám „odemkne“ kolem 60 miliónů pro každý jazyk.
Hobby jako každé jiné
Jak prosté. Člověk se potřebuje nějak zabavit a něco v tom životě dělat, tak proč se neučit jazyky. Jak někdo běhá, čte si nebo si maluje, tak Vy se můžete učit třeba finštinu.
Odemknete další část internetu
Pokud se Vám zdá, že každá webová stránka je v angličtině nebo má anglický překlad, tak si uvědomte kolik takových stránek je v ostatních jazycích bez překladu. Kolik blogů si můžete číst, kolik filmů a seriálů můžete sledovat.
Zpřístupníte si spoustu nových knih, které nejsou přeložené nebo si je můžete přečíst v originále tak jak byly napsané.
Machrování
No, je to zkrátka tak. Ať už je to někde ve skupince nebo na rande, můžete vytáhnout, že umíte třeba 3 různé světové jazyky. Jestli je to pro Vás dobrý důvod, musíte posoudit sami.
Jeden další řádek v životopise
Další řádek v životopise se vždy hodí, zvlášť pokud jste na začátku kariéry a nemáte tolik zkušeností, které tam můžete napsat.
Samozřejmě existují další a další důvody. Doufám, že jsem Vás některým z důvodů aspoň trochu inspiroval, nebo utvrdil v tom, že to má smysl.