Pokud se teprve rozhodujete pro nějaký jazyk je tento článek pro Vás.
Učení jazyků je běh na dlouhou trať, takže se nechcete upsat nějakému, který Vás po chvilce nebude bavit. Samozřejmě, že je možnost vždy přestat a jít prostě dál, ale často pokud se zapíšete na jazykové kurzy, koupíte učebnice apod. už úplně nechcete, už jen kvůli tomu kolik jste do toho vložili finančních prostředků.
Podle čeho se rozhodnout?
Je více způsobů jak si vybrat. Prvním a řekl bych možná i nejlepším je, že se Vám daný jazyk prostě líbí a víte, že Vás k němu něco táhne. To Vám zaručí značnou dávku motivace a odhodlání k učení.
Nemusíte mít pro jazyk hned využití, ale víte, že by jste ho chtěli umět, líbí se Vám jak zní, líbí se Vám písničky a tak dále. To už je dostatečný důvod pro to začít. Více důvodů se dostaví později a kdo ví kam Vás život zanese.
Pragmatismus
Bydlíte na hranicích s Německem? Pak je logické, že by jste chtěli umět německy. Máte spoustu příležitostí, kdy stačí přejet pár kilometrů a už můžete trénovat němčinu v praxi. Máte daleko větší možnosti pracovního uplatnění v zahraničí, kdy můžete stále bydlet v Česku, ale cestovat do Německa za prací. To, že budete ovládat němčinu Vám značně zvýší možnost uplatnění. Spousta turistů se bude pohybovat v okolí, to je opět skvělá příležitost trénovat. Prostě se jedná o zcela logickou volbu.
Vášeň > Pragmatismus
Vášeň a nadšení pro jazyk je více než pragmatismus. To že bydlíte třeba na hranicích s Německem, ještě neznamená, že se musíte učit němčinu. Pokud Vás láká Francouzština učte se ji. Život není jen o logických rozhodnutích. Možná se bude Vašim blízkým zdát, že jste spadli na hlavu, ale učíte se ten jazyk pro sebe ne pro ně.
Je k ničemu, rozhodnutí učit se němčinu s tím, že se Vám jazyk nelíbí, ale přece se Vám bude hodit. Nebudete mít absolutně chuť otevřít knihu, pustit si nějaké video a celkově Vám učivo nebude lézt do hlavy. Možná Vám motivace vydrží pár týdnů, ale ta dříve či později do jisté míry opadne a zbyde Vám nenáviděný jazyk.
Spousta lidí si vybírá jazyk i podle počtu mluvících. Vezměte si takovou češtinu. Rodilých mluvčích je něco přes 10 miliónů a celkových pak údajně přes 13. Dá se říct, že se našim jazykem mluví výhradně na našem území. Jasně domluvíte se na Slovensku, ale berme češtinu jako takovou. Pak si vezmeme v potaz třeba takovou španělštinu, tou mluví celosvětově přes 500 miliónů lidí a je mateřský jazyk ve 21 zemích.
Už jen samotná možnost použití jazyka je diametrálně odlišná. K tomu se musíte ještě dívat na množství dostupných zdrojů ze kterých se můžete učit a tak dále.
Nejlepší jazyk pro Vás je kombinací všech aspektů. Musí Vás bavit a líbit se Vám. Měli byste mít pro něj, alespoň nějaké uplatnění. Sice z příkladu se může zdát že 10 miliónů vs. 500 je jasná výhra pro Španělsko, ale 10 miliónů lidí je přece jen strašné množství. Za celý živost se všemi nepromluvíte a stejně tou češtinou budete mluvit.
Tím se vracím k prvnímu bodu, že pokud se Vám líbí tak se ho prostě začněte učit 🙂